Cel wprowadzenia Dyrektywy NIS 2
Dyrektywa NIS 2 (ang. Network and Information Systems Directive 2) to nowa unijna dyrektywa mająca na celu wzmocnienie cyberbezpieczeństwa w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jest ona następcą pierwszej dyrektywy NIS, która została przyjęta w 2016 roku. Nowa dyrektywa NIS 2 wprowadza szereg zmian i usprawnień w stosunku do swojego poprzednika.
Termin obowiązywania w Polsce
Dyrektywa NIS 2 została przyjęta przez Parlament Europejski i Radę w grudniu 2022 roku. Państwa członkowskie, w tym Polska, mają czas na wdrożenie jej postanowień do prawa krajowego do 17 października 2024 roku w postaci ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Oznacza to, że od 18 października 2024 roku przepisy dyrektywy będą obowiązywać w Polsce.
Główne założenia dyrektywy NIS 2:
- Zwiększenie zakresu podmiotów: NIS 2 obejmuje więcej sektorów gospodarki, w tym administrację publiczną, ochronę zdrowia, gospodarkę wodną, energetykę, transport, finansowość, cyfrowe usługi infrastrukturalne, oraz inne sektory krytyczne.
- Zaostrzenie wymagań bezpieczeństwa: Wprowadza bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące zarządzania ryzykiem i obowiązków w zakresie cyberbezpieczeństwa dla operatorów usług kluczowych i dostawców usług cyfrowych.
- Zgłaszanie incydentów: Wprowadza obowiązek szybszego zgłaszania incydentów związanych z bezpieczeństwem informacji do odpowiednich krajowych organów regulacyjnych.
- Wzmocnienie współpracy: Zwiększa poziom współpracy i koordynacji między państwami członkowskimi oraz ustanawia bardziej efektywne mechanizmy wymiany informacji i współpracy w sytuacjach kryzysowych.
- Sankcje: Wprowadza surowsze sankcje za nieprzestrzeganie wymogów dyrektywy.
Kogo obowiązuje dyrektywa NIS 2:
Dyrektywa NIS 2 obowiązuje szeroką gamę podmiotów działających w kluczowych sektorach gospodarki. W szczególności obejmuje:
- Operatorów usług kluczowych (m.in. w sektorach energetyki, transportu, bankowości, zdrowia, dostaw wody pitnej, infrastruktury cyfrowej).
- Dostawców usług cyfrowych (m.in. platformy internetowe, dostawcy usług chmurowych, wyszukiwarki internetowe).
- Administrację publiczną na różnych poziomach, w tym władze lokalne i regionalne.
Podsumowując, dyrektywa NIS 2 ma na celu znaczące podniesienie poziomu bezpieczeństwa cybernetycznego w Unii Europejskiej poprzez rozszerzenie zakresu regulacji i zaostrzenie wymagań dotyczących ochrony systemów informacyjnych.
Spełnij wymagania Dyrektywy NIS 2. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak nasze usługi pomogą Ci w zgodności z nowymi regulacjami.